Пам’ятай про Крути!

Категорії розділу

екологія [0]
культура [2]
духовність [2]

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Логін:
Пароль:

Каталог статеї

Головна » Статті » КРИВИЙ РІГ-НАШЕ МІСТО » культура

Вузькі місця увічнення достойних


Автор Марія СПАСЬКА
среда, 15 октября 2008

На останній в часі сесії міської ради у новій редакції затверджено Положення про порядок встановлення меморіальних дошок та пам’ятників у Кривому Розі, а також внесено зміни до складу відповідної міської комісії. Втім, принципових змін не відбулося, а «вузьких місць» залишається достатньо. Як жартують у народі, хочеш загубити ідею — створи комісію.

Очолює комісію заступник міського голови Георгій ГОНЧАРУК, а до її складу, окрім фахівців профільних управлінь та відділів виконкому міської ради, входить єдиний представник громадськості — голова міської ради ветеранів і депутат міськради Микола ДАБІЖА. Незалежних фахівців з містобудівничої справи чи монументального мистецтва у складі комісії немає.

Що ж до Положення, то воно регулює «порядок встановлення меморіальних дошок, пам’ятників видатним людям, чий життєвий шлях був пов’язаний з нашим містом, або на честь знаменних історичних подій, що відбулися у м. Кривому Розі». Отож, цікавим і оригінальним витворам монументального мистецтва на кшталт пам’ятника українській писанці чи українському варенику, або літературним чи кіногероям, які дуже полюбляться криворіжцям, на нашій території з’являтися заказано. Та, власне, мета відредагованого Положення виписана таким чином, що під нього не підпадає і відкритий цього року пам’ятник криворіжцям-ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС.

Що ж до порядку встановлення меморіальної дошки чи пам’ятника, то він передбачає кілька етапів. Перш за все підприємствами, виконкомами районних у місті рад, установами, організаціями, закладами, громадськими об’єднаннями, суб’єктами господарювання та громадянами міста до відповідної міської комісії подається клопотання. У ньому необхідно обґрунтувати доцільність встановлення меморіальної дошки чи пам’ятника, визначити місце розташування (!), а також зазначити, за рахунок яких коштів буде здійснюватися фінансування виготовлення і встановлення, та надати пропозиції щодо подальшого балансового обліку об’єкту. До клопотання також додається текст українською мовою, який пропонується розмістити на меморіальній дошці чи пам’ятнику, біографічну або історичну довідку про людину чи знаменну подію, на честь якої встановлюється меморіальна дошка чи пам’ятник, з обов’язковим посиланням на історичні документи чи інші джерела інформації. В пакеті документів обов’язково має бути також ескізний проект меморіальної дошки чи пам’ятника «з урахуванням оточуючого середовища».

Питання доцільності встановлення того чи іншого пам’ятника або меморіальної дошки міська комісія розглядає на своєму засіданні. В разі схвалення ескізного проекту, затвердженого архітектурно-містобудівною радою, погодженого управліннями житлово-комунального господарства та культури і туризму, відповідний проект рішення готується на засідання міськвиконкому, який і приймає остаточне рішення. Виготовлення та встановлення меморіальних дошок та пам’ятників, згідно з Положенням, здійснюється за рахунок коштів організації-замовника, інших установ, благодійних внесків або бюджетних коштів, що в кожному окремому випадку обумовлюється. Утримання в належному стані та ремонт меморіальних дошок і пам’ятників є обов’язком балансоутримувачів.

Що ж, згідно з таким Положенням, єдиним творцем історико-культурного середовища на території міста можуть бути лише міськвиконкомівські високопосадовці (та, власне, цю місію вони і реалізують на власний розсуд і смак). Адже замість обов’язку надавати фахові консультації і висновки у їхніх руках зосереджено саме право давати чи не давати життя будь-якій громадській ініціативі. Водночас залишається незрозумілим, хто саме мається на увазі під «підприємствами, виконкомами районних у місті рад, установами, закладами…», які можуть ініціювати встановлення пам’ятника чи меморіальної дошки. Чи достатньо, аби таке клопотання написав від себе керівник, а чи потрібно рішення загальних зборів трудового колективу, що, певно, було б більш демократичним? Відповідно: треба скликати сход мешканців району або сесію райради чи достатньо одного лиш розчерку пера районного голови?

А як вам вимога до ініціаторів, у тому числі пересічних громадян міста, про визначення місця розташування пам’ятника? Звісно, вони можуть надати свої пропозиції, але визначати місце розташування — справа виключно для фахівців, які мають всю інформацію стосовно містобудівничої перспективи тієї чи іншої території. Окрім усього, Положення не містить відповіді на те, у які терміни комісія має розглянути подання та якою кількістю голосів ухвалити рішення. А чого існуючому в місті порядку бракує найгостріше — так це гласності, відкритості, фахових і громадських дискусій при прийнятті рішень.

Марія СПАСЬКА, "Вестник Кривбасса".

Джерело: http://www.krivbass.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=1529&Itemid=1

Категорія: культура | Додав: zampolit (21.10.2008) | Автор: Petro Lysenko E W
Переглядів: 1770 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук

Друзі сайту